Lidatürkiye

Lida Türkiye

Kunming DaliSpacerOrjinal LidaspacerOrjinal Siteler.SpacerLida Sipariş
Spacer
Ücretsiz Kargo.
İrtibat Telefonlarımız:
 

Baklagillerin Yararları ve Lida

Kuru baklagiller tarımı yapılan en eski bitki türlerindendir. Çeşitli çalışmalar insanların tarih öncesi dönemde bile bazı baklagillerin tarımım yaptıklarını göstermiştir. Baklagiller bitkisel kaynaklı besinler arasında en çok protein içeren besin grubudur. Bu özelliklerinden dolayı baklagilleri bu bölümde incelemeyi uygun gördük. Lida ile faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Ancak proteinler bölümünde de belirttiğimiz gibi insan organizması, bitkisel kaynaklı besinlerdeki proteinleri hayvansal kaynaklı besinlerdekiler kadar iyi kullanamaz. Bu nedenle bitkisel kaynaklı besinlerin biyo yararlılığı hayvansal kaynaklı besinlere göre daha düşüktür.

Baklagiller kükürtlü amino asitler yönünden fakir olup, tahıllarla karıştırılırlarsa ve iyi pişirilirlerse protein kaliteleri artar. Siz de baklagilleri tahıllarla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Aslında çok düşünmenize gerek yok.

Geleneksel yemeklerimiz kuru fasulye pilav, mercimekli bulgur pilavı, mercimek köftesi baklagil ve tahılların birlikte kullanılmasıyla yapılan yemeklerdir. Siz de değişik tarifler geliştirmeye ne dersiniz?

  • B12 dışında bütün B grubu vitaminleri

  • E vitamini

  • Kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir

  • Posa

Baklagiller yüksek miktarda posa içerdikleri için daha uzun süre tokluk hissi verir, kabızlığı önler, kolesterol ve şekerin düzenlenmesini sağlar. Bu sayede Lida kullanarak zayıflama amaçlayan bir kişiye süper yardımları dokunur. Bu besinlerin yağ içeriği düşüktür ve yapılarındaki yağ, doymamış yağ asitlerinden meydana gelir. Baklagiller, yüksek miktarda protein içermeleri ve kolesterol içermemeleri nedeniyle özellikle kalp damar hastalarının protein gereksinimlerini karşılamaları için diyetlerinde sıklıkla yer vermeleri gereken besinlerdir.

Baklagiller, yapılarında bulunan oligosakkaritler nedeniyle gaz yapıcı etki gösterirler. Baklagilleri pişirmeden 12-24 saat önce ıslatırsanız ve pişirmeden önce bu suyu dökerseniz gaz yapıcı öğelerin uzaklaştırılmasını sağlarsınız.

Siz siz olun baklagillerin pişirme suyunu dökmeyin. Aksi halde Lida için fayda alamaz, başta B grubu vitaminleri olmak üzere çeşitli besin öğelerinin kayıplarına sebebiyet verebilirsiniz.

İmler : Lida Kullanımı  Kuru baklagiller  Lida ile faydalı besinler  B grubu vitaminleri  

Yorum Yaz.
Yorum Oku.
Güvenilirlik.
Gün İçinde Teslim.
Lida Satış
 
5 Taksit
 

Lida Kullanıcı Yorumları - Lidanın Zararları - Orjinal Lida - Lida Sipariş

Lida Türkiye Kunming Dali Şirketinin Türkiye İnternet Kanalı Resmi Distribütörüdür.

Her hakkı saklıdır. Web sitesindeki yazı ve görsellerin telif hakları saklıdır. Kopyalanamaz çoğaltılamaz.